Panasonic Electric Works HC3-H-AC12V
HC3-H-AC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-H-AC12V.pdf
Availability of HC3-H-AC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC12V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC12V
Related LinksHC3-H, HC3-H-AC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC12V Details Description
Related parts for HC3-H-AC12V
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W MULTIWATT1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL TIN R/A datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX INTERFACE DEVICE 20-PLCC datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CTB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf