Panasonic Electric Works HC3-H-AC240V
HC3-H-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 240V
Datasheet Download
HC3-H-AC240V.pdf
Availability of HC3-H-AC240V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC240V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC240V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC240V
Related LinksHC3-H-, HC3-H-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC240V Details Description
Related parts for HC3-H-AC240V
TRANS PNP 80V 2A SOT-32 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 2.54MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC datasheet.pdf