Panasonic Electric Works HC3-H-AC48V
HC3-H-AC48V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC48V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V
Datasheet Download
HC3-H-AC48V.pdf
Availability of HC3-H-AC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC48V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage48VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)14.4 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC48V
Related LinksHC3-H, HC3-H-AC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC48V Details Description
Related parts for HC3-H-AC48V
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
LOCKING RING 15/32" BUSHING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
POWER ROCKER SEALING BOOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SMD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf