Panasonic Electric Works HC3-H-DC110V
HC3-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 110V
Datasheet Download
HC3-H-DC110V.pdf
Availability of HC3-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-DC110V
Related LinksHC3-H-, HC3-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-DC110V Details Description
Related parts for HC3-H-DC110V
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
BZT ZVL 1.5 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 280MA 1.162 OHM datasheet.pdf
BOARD DEMO LT4363IDE-1 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf