Panasonic Electric Works HC3-H-DC24V
HC3-H-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-DC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-H-DC24V.pdf
Availability of HC3-H-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-DC24V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-DC24V
Related LinksHC3-H, HC3-H-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-DC24V Details Description
Related parts for HC3-H-DC24V
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 50A DC datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
RES 154K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.384K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP 82 UF 20% 25 V datasheet.pdf