Panasonic Electric Works HC3-HL-DC110V
HC3-HL-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HL-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 110V
Datasheet Download
HC3-HL-DC110V.pdf
Availability of HC3-HL-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-HL-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HL-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC3-HL-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HL-DC110V
Related LinksHC3-HL, HC3-HL-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HL-DC110V Details Description
Related parts for HC3-HL-DC110V
CONN HEADER 6POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
VOLTMETER 0-48VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X6 GRN 5V TH datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf