Panasonic Electric Works HC3-HL-DC12V
HC3-HL-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HL-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
Datasheet Download
HC3-HL-DC12V.pdf
Availability of HC3-HL-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-HL-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HL-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC3-HL-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HL-DC12V
Related LinksHC3-HL, HC3-HL-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HL-DC12V Details Description
Related parts for HC3-HL-DC12V
PTC RESETTABLE 1.3A 24V RAD datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY 3.8V TO92-3 datasheet.pdf
CONV DC-DC 120W 48VIN 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 5.23"L X 5.23"W datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf