Panasonic Electric Works HC3-HPL-AC120V
HC3-HPL-AC120V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-AC120V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 120V
Datasheet Download
HC3-HPL-AC120V.pdf
Availability of HC3-HPL-AC120V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-HPL-AC120V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-AC120V
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-AC120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.9mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HPL-AC120V
Related LinksHC3-HPL, HC3-HPL-AC120V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HPL-AC120V Details Description
Related parts for HC3-HPL-AC120V
CONN D-SUB MOUNTING SCREW 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
47UF 63V 10X10X10MM 125C 1500H datasheet.pdf