Panasonic Electric Works HC3-HTM-AC24V-F
HC3-HTM-AC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HTM-AC24V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
Datasheet Download
HC3-HTM-AC24V-F.pdf
Availability of HC3-HTM-AC24V-F
QUANTITY
HC3-HTM-AC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HTM-AC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HTM-AC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HTM-AC24V-F
Related LinksHC3-HTM, HC3-HTM-AC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HTM-AC24V-F Details Description
Related parts for HC3-HTM-AC24V-F
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf