Panasonic Electric Works HC4D-HL-DC12V
HC4D-HL-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC4D-HL-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Datasheet Download
HC4D-HL-DC12V.pdf
Availability of HC4D-HL-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4D-HL-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4D-HL-DC12V
Internal Part NumberEIS-HC4D-HL-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4D-HL-DC12V
Related LinksHC4D-H, HC4D-HL-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4D-HL-DC12V Details Description
Related parts for HC4D-HL-DC12V
MOSFET N-CH 30V 8.9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 4POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8MLP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/20/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf