Panasonic Electric Works HC4D-HP-AC100V
HC4D-HP-AC100V picture photo
Mfg. Part Number
HC4D-HP-AC100V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 100V
Datasheet Download
HC4D-HP-AC100V.pdf
Availability of HC4D-HP-AC100V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4D-HP-AC100V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4D-HP-AC100V
Internal Part NumberEIS-HC4D-HP-AC100V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current13.2mA
Coil Voltage100VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4D-HP-AC100V
Related LinksHC4D-HP, HC4D-HP-AC100V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4D-HP-AC100V Details Description
Related parts for HC4D-HP-AC100V
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF SOT-23-6 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL/CMOS SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf