Panasonic Electric Works HC4E-PL-AC115V
HC4E-PL-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC4E-PL-AC115V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 115V
Datasheet Download
HC4E-PL-AC115V.pdf
Availability of HC4E-PL-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4E-PL-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4E-PL-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC4E-PL-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4E-PL-AC115V
Related LinksHC4E-PL, HC4E-PL-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4E-PL-AC115V Details Description
Related parts for HC4E-PL-AC115V
SWITCH KNOB ALT 2POS SPST BLACK datasheet.pdf
WELD WRAP 3 1/2" BLACK 150' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 7.62MM datasheet.pdf
LEAD TEST HD XR-ALLIG RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 140MA 2.4 OHM datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.65A 37.2 MOHM datasheet.pdf
70V PNP LOW SATURATION TRANSISTOR IC datasheet.pdf