Panasonic Electric Works HC4ED-H-AC115V
HC4ED-H-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC4ED-H-AC115V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 115V
Datasheet Download
HC4ED-H-AC115V.pdf
Availability of HC4ED-H-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4ED-H-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4ED-H-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC4ED-H-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4ED-H-AC115V
Related LinksHC4ED-H, HC4ED-H-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4ED-H-AC115V Details Description
Related parts for HC4ED-H-AC115V
BUZZER PIEZO 12V 3.7KHZ PANEL datasheet.pdf
F6 QUIET SLEEVING 1 1/4" BLK 75' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP CONN EXT TL GP A 30 SAU datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 10BIT 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR QFN16 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf