Panasonic Electric Works HC4ED-H-DC110V
HC4ED-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC4ED-H-DC110V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 110V
Datasheet Download
HC4ED-H-DC110V.pdf
Availability of HC4ED-H-DC110V
QUANTITY
HC4ED-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4ED-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC4ED-H-DC110V
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4ED-H-DC110V
Related LinksHC4ED-H, HC4ED-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4ED-H-DC110V Details Description
Related parts for HC4ED-H-DC110V
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 770MA 205 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3COAX SKT datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf