Panasonic Electric Works HC4ED-H-DC110V
HC4ED-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC4ED-H-DC110V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 110V
Datasheet Download
HC4ED-H-DC110V.pdf
Availability of HC4ED-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC4ED-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4ED-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC4ED-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4ED-H-DC110V
Related LinksHC4ED-H, HC4ED-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4ED-H-DC110V Details Description
Related parts for HC4ED-H-DC110V
SW BASIC SPDT .1A SEALED 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CHISEL PROBE INTERCHANGE HANDLE datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Single-Wire Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 9-WLCSP (1.3x1.3) datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf