Panasonic Electric Works HC4ED-HP-AC115V
HC4ED-HP-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC4ED-HP-AC115V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 115V
Datasheet Download
HC4ED-HP-AC115V.pdf
Availability of HC4ED-HP-AC115V
QUANTITY
HC4ED-HP-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC4ED-HP-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC4ED-HP-AC115V
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC4ED-HP-AC115V
Related LinksHC4ED-H, HC4ED-HP-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC4ED-HP-AC115V Details Description
Related parts for HC4ED-HP-AC115V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A2500R24A datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMAJ datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 890MA 210 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5424CQ1DKE datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf