Eaton (formerly Cooper Bussmann) HC8LP-1R9-R
HC8LP-1R9-R picture photo
Mfg. Part Number
HC8LP-1R9-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.9UH 10.1A 11.5 MOHM
Datasheet Download
HC8LP-1R9-R.pdf
Availability of HC8LP-1R9-R
QUANTITY
HC8LP-1R9-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HC8LP-1R9-R
Internal Part NumberEIS-HC8LP-1R9-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHC8LP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.9µH
Tolerance±20%
Current Rating10.1A
Current - Saturation15.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.409" W (10.90mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC8LP-1R9-R
Related LinksHC8LP, HC8LP-1R9-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HC8LP-1R9-R Details Description
Related parts for HC8LP-1R9-R
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 250A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 320MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 645MA 280 MOHM datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf