Sullins Connector Solutions HCC08DREI-S13
HCC08DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCC08DREI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HCC08DREI-S13.pdf
Availability of HCC08DREI-S13
QUANTITY
HCC08DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC08DREI-S13
Internal Part NumberEIS-HCC08DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC08DREI-S13
Related LinksHCC08D, HCC08DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC08DREI-S13 Details Description
Related parts for HCC08DREI-S13
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 750MA 318.5 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 75 OHM 20QFN datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 260MA 1.19 OHM TH datasheet.pdf