Sullins Connector Solutions HCC10HETS
HCC10HETS picture photo
Mfg. Part Number
HCC10HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC10HETS.pdf
Availability of HCC10HETS
QUANTITY
HCC10HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC10HETS
Internal Part NumberEIS-HCC10HETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC10HETS
Related LinksHCC1, HCC10HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC10HETS Details Description
Related parts for HCC10HETS
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
ANT&ENCL 2.5/5G 15DBI 8" RTNM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.45A 29 MOHM datasheet.pdf