Sullins Connector Solutions HCC12DRYN-S734
HCC12DRYN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HCC12DRYN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HCC12DRYN-S734.pdf
Availability of HCC12DRYN-S734
QUANTITY
HCC12DRYN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC12DRYN-S734
Internal Part NumberEIS-HCC12DRYN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC12DRYN-S734
Related LinksHCC12DR, HCC12DRYN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC12DRYN-S734 Details Description
Related parts for HCC12DRYN-S734
DEV KIT FOR F300/301/302/304/305 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH 6X LOW-SIDE 30-HSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf