Sullins Connector Solutions HCC12HEYN
HCC12HEYN picture photo
Mfg. Part Number
HCC12HEYN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC12HEYN.pdf
Availability of HCC12HEYN
QUANTITY
HCC12HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC12HEYN
Internal Part NumberEIS-HCC12HEYN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC12HEYN
Related LinksHCC1, HCC12HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC12HEYN Details Description
Related parts for HCC12HEYN
RES 13K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
VARISTOR 19.2V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OUTPUT NOISE FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.83KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2V 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf