Sullins Connector Solutions HCC30HEYN
HCC30HEYN picture photo
Mfg. Part Number
HCC30HEYN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC30HEYN.pdf
Availability of HCC30HEYN
QUANTITY
HCC30HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC30HEYN
Internal Part NumberEIS-HCC30HEYN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC30HEYN
Related LinksHCC3, HCC30HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC30HEYN Details Description
Related parts for HCC30HEYN
IC HOT SWAP POWER CTRLR 18SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 1200W datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
INSIDE CORNER FITTING ADJUST datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf