Sullins Connector Solutions HCC31DRYI-S13
HCC31DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCC31DRYI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HCC31DRYI-S13.pdf
Availability of HCC31DRYI-S13
QUANTITY
HCC31DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC31DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-HCC31DRYI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC31DRYI-S13
Related LinksHCC31D, HCC31DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC31DRYI-S13 Details Description
Related parts for HCC31DRYI-S13
RES SMD 6.8K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND BLUE 4FT datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 2CH 10-DFN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC +/-15V 1A 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PRUEFADAPTER HAN 24 DD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 31POS .3MM datasheet.pdf