Sullins Connector Solutions HCC31HETI
HCC31HETI picture photo
Mfg. Part Number
HCC31HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC31HETI.pdf
Availability of HCC31HETI
QUANTITY
HCC31HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC31HETI
Internal Part NumberEIS-HCC31HETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC31HETI
Related LinksHCC3, HCC31HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC31HETI Details Description
Related parts for HCC31HETI
CONN FFC RCPT HSG 100POS 1.27MM datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 120MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.5V 10MLF datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
SACC-CI-M12MS-12CON-L90 SH datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX BLUE TRANSP 2" datasheet.pdf