Sullins Connector Solutions HCC36DRAN
HCC36DRAN picture photo
Mfg. Part Number
HCC36DRAN
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HCC36DRAN.pdf
Availability of HCC36DRAN
QUANTITY
HCC36DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC36DRAN
Internal Part NumberEIS-HCC36DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC36DRAN
Related LinksHCC3, HCC36DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC36DRAN Details Description
Related parts for HCC36DRAN
RES 3.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAGE NUT COMB 10-32 100/PK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf