Sullins Connector Solutions HCC40HETH
HCC40HETH picture photo
Mfg. Part Number
HCC40HETH
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC40HETH.pdf
Availability of HCC40HETH
QUANTITY
HCC40HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC40HETH
Internal Part NumberEIS-HCC40HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC40HETH
Related LinksHCC4, HCC40HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC40HETH Details Description
Related parts for HCC40HETH
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
FUL-COATED E-HVY 316 TIE datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.74"L X 3.93"W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 700 MOHM datasheet.pdf