Sullins Connector Solutions HCC43HETN
HCC43HETN picture photo
Mfg. Part Number
HCC43HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC43HETN.pdf
Availability of HCC43HETN
QUANTITY
HCC43HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC43HETN
Internal Part NumberEIS-HCC43HETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC43HETN
Related LinksHCC4, HCC43HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC43HETN Details Description
Related parts for HCC43HETN
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 156VWM 257.25VC AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 13.21MM datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
ACCY J SER BRKT WIMAX SECTOR ANT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
03P MTA156 HDR ASSY W/O#2 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.4A 600 MOHM TH datasheet.pdf