Sullins Connector Solutions HCC50DREI-S93
HCC50DREI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HCC50DREI-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET
Datasheet Download
HCC50DREI-S93.pdf
Availability of HCC50DREI-S93
QUANTITY
HCC50DREI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC50DREI-S93
Internal Part NumberEIS-HCC50DREI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC50DREI-S93
Related LinksHCC50D, HCC50DREI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC50DREI-S93 Details Description
Related parts for HCC50DREI-S93
FIXED IND 22UH 2.8A 59 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC INVERTER SINGLE 1INPUT SC705 datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 8KB 24QFN datasheet.pdf
3,3UF 50V 4,0X4,0X5,3MM 105C 200 datasheet.pdf