Honeywell Sensing and Productivity Solutions HCH-1000-002
HCH-1000-002 picture photo
Mfg. Part Number
HCH-1000-002
Manufacturer
Product Category
Moisture Sensors, Humidity
Brief Description
SENSOR HUMIDITY SIP 2% SIP
Datasheet Download
HCH-1000-002.pdf
Availability of HCH-1000-002
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HCH-1000-002 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCH-1000-002
Internal Part NumberEIS-HCH-1000-002
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHumidity Sensors
PCN Obsolescence/ EOLHCH-1000 Series 03/Mar/2014
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyMoisture Sensors, Humidity
Series-
Sensor TypeHumidity
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeCapacitance
Output330pF @ 55%RH
Accuracy±2% RH
Response Time15s
Sensitivity600nF/%RH
Voltage - Supply-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCH-1000-002
HCH-1000-002 Details Description
Related parts for HCH-1000-002
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/EIA562 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER NON-LAM datasheet.pdf
BOX RECP 60 POS STAG datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf