Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0503-100-R
HCM0503-100-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0503-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.3A SMT
Datasheet Download
HCM0503-100-R.pdf
Availability of HCM0503-100-R
QUANTITY
HCM0503-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0503-100-R
Internal Part NumberEIS-HCM0503-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0503
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)132 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0503-100-R
Related LinksHCM050, HCM0503-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0503-100-R Details Description
Related parts for HCM0503-100-R
MOSFET N-CH 600V 36A ISOPLUS247 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH USB 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 17POS CRIMP datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 380-406MHZ 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 200MA 1 OHM SMD datasheet.pdf