| Internal Part Number | EIS-HCM0503-150-R | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | HCM0503 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 2.4A | |
| Current - Saturation | 2.1A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 166 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) | |