| Internal Part Number | EIS-HCM0503-150-R | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 2.4A | |
| Current - Saturation | 2.1A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 166 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HCM0503-150-R | |
| Related Links | HCM050, HCM0503-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor | |
 | RGE700 | POLYSWITCH RGE SERIES 7.0A HOLD | datasheet.pdf | |
 | 206062-4 | CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 BLK | datasheet.pdf | |
 | 6072112120 | LED PNL MT 7MM 6V CHROME RED | datasheet.pdf | |