Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM0703-220-R
HCM0703-220-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM0703-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.3A 148.8 MOHM
Datasheet Download
HCM0703-220-R.pdf
Availability of HCM0703-220-R
QUANTITY
HCM0703-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM0703-220-R
Internal Part NumberEIS-HCM0703-220-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM0703 Series Power Inductors
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM0703
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)148.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM0703-220-R
Related LinksHCM070, HCM0703-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM0703-220-R Details Description
Related parts for HCM0703-220-R
FAN IMP MTRZD 133X59.5MM 12VDC datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
MIKROMEDIA PLUS STELLARIS SHIELD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf