Sullins Connector Solutions HCM08DRYH-S13
HCM08DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCM08DRYH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HCM08DRYH-S13.pdf
Availability of HCM08DRYH-S13
QUANTITY
HCM08DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM08DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-HCM08DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM08DRYH-S13
Related LinksHCM08D, HCM08DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM08DRYH-S13 Details Description
Related parts for HCM08DRYH-S13
CONN RECEPT RTANG 64 POS PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX LO-PWR DPLX RS232 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.545V/1.8V DL 12MLF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 3A VFN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf