Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1103-2R2-R
HCM1103-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1103-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 13A 9 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM1103-2R2-R.pdf
Availability of HCM1103-2R2-R
QUANTITY
HCM1103-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1103-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM1103-2R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCM1103 Series High Current/Frequency Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1103
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation16A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1103-2R2-R
Related LinksHCM110, HCM1103-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1103-2R2-R Details Description
Related parts for HCM1103-2R2-R
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 1.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS STR .100" TIN datasheet.pdf