Sullins Connector Solutions HCM11DRUI
HCM11DRUI picture photo
Mfg. Part Number
HCM11DRUI
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
HCM11DRUI.pdf
Availability of HCM11DRUI
QUANTITY
HCM11DRUI Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM11DRUI
Internal Part NumberEIS-HCM11DRUI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM11DRUI
Related LinksHCM1, HCM11DRUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM11DRUI Details Description
Related parts for HCM11DRUI
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V 5.5A 18W DIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf