Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-1R0-R
HCM1305-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 29A 2.42 MOHM SMD
Datasheet Download
HCM1305-1R0-R.pdf
Availability of HCM1305-1R0-R
QUANTITY
HCM1305-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-1R0-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-1R0-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating29A
Current - Saturation50A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.42 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-1R0-R
Related LinksHCM130, HCM1305-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-1R0-R Details Description
Related parts for HCM1305-1R0-R
RES SMD 453K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 30M 28TSSOP datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3-PHASE 550A datasheet.pdf
VARISTOR 675V 40KA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf