Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-6R8-R
HCM1305-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.80UH 21.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-6R8-R.pdf
Availability of HCM1305-6R8-R
QUANTITY
HCM1305-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-6R8-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-6R8-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-6R8-R
Related LinksHCM130, HCM1305-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-6R8-R Details Description
Related parts for HCM1305-6R8-R
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 18V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf