Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-7R8-R
HCM1305-7R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-7R8-R
Brief Description
FIXED IND 7.80UH 18.50A SMT
Datasheet Download
HCM1305-7R8-R.pdf
Availability of HCM1305-7R8-R
QUANTITY
HCM1305-7R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-7R8-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-7R8-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance7.8µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation18.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-7R8-R
Related LinksHCM130, HCM1305-7R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-7R8-R Details Description
Related parts for HCM1305-7R8-R
CABLE TIE STD 50LB BLU 15.1" datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RF CABLE FLEX 086 SMA M/M 12" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 90MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN INSERT 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS datasheet.pdf