Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1305-8R2-R
HCM1305-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1305-8R2-R
Brief Description
FIXED IND 8.20UH 18.0A SMT
Datasheet Download
HCM1305-8R2-R.pdf
Availability of HCM1305-8R2-R
QUANTITY
HCM1305-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1305-8R2-R
Internal Part NumberEIS-HCM1305-8R2-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating9.5A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1305-8R2-R
Related LinksHCM130, HCM1305-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1305-8R2-R Details Description
Related parts for HCM1305-8R2-R
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
26MHZ USB 2.0 ULPI PHY datasheet.pdf
EJECT LATCH SHRD HDR datasheet.pdf
LOCKNUT, M32 X 1.5 NPB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf