| Internal Part Number | EIS-HCM1307-1R0-R | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | HCM1307 | |
| Packaging | * | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 29A | |
| Current - Saturation | 49A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |