Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1707-100-R
HCM1707-100-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1707-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR 18.0A 15.0UH SMT
Datasheet Download
HCM1707-100-R.pdf
Availability of HCM1707-100-R
QUANTITY
HCM1707-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1707-100-R
Internal Part NumberEIS-HCM1707-100-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCM1707
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating14A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1707-100-R
Related LinksHCM170, HCM1707-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1707-100-R Details Description
Related parts for HCM1707-100-R
PILOT LIGHT 5V LED ROUND RED datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS R/A 4ROW SLD datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
FERRULE H-BOX 4 0-16 0QMM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 75W 3.2A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf