Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCM1707-680-R
HCM1707-680-R picture photo
Mfg. Part Number
HCM1707-680-R
Brief Description
INDUCTOR 6.50A 68.0UH SMT
Datasheet Download
HCM1707-680-R.pdf
Availability of HCM1707-680-R
QUANTITY
HCM1707-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM1707-680-R
Internal Part NumberEIS-HCM1707-680-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating5.2A
Current - Saturation6.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM1707-680-R
Related LinksHCM170, HCM1707-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCM1707-680-R Details Description
Related parts for HCM1707-680-R
MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 9POS datasheet.pdf
STAR RING AVIKRIMP (SRA-529-06) datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BOW GREY datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 12 OHM 0606 datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 22K OHM 18DRT datasheet.pdf