Sullins Connector Solutions HCM18DRKF
HCM18DRKF picture photo
Mfg. Part Number
HCM18DRKF
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM18DRKF.pdf
Availability of HCM18DRKF
QUANTITY
HCM18DRKF Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM18DRKF
Internal Part NumberEIS-HCM18DRKF
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM18DRKF
Related LinksHCM1, HCM18DRKF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM18DRKF Details Description
Related parts for HCM18DRKF
IC DSP CONTROLLER 32BIT 240MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 14' REVERSED datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN ASSY FRAME CONTACT INSERTS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.84K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Single and Quad 18 V Operational Amplifiers IC datasheet.pdf