Sullins Connector Solutions HCM22DRTH-S13
HCM22DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCM22DRTH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HCM22DRTH-S13.pdf
Availability of HCM22DRTH-S13
QUANTITY
HCM22DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM22DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-HCM22DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM22DRTH-S13
Related LinksHCM22D, HCM22DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM22DRTH-S13 Details Description
Related parts for HCM22DRTH-S13
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 1000VDC datasheet.pdf