Sullins Connector Solutions HCM24DSEF-S13
HCM24DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HCM24DSEF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HCM24DSEF-S13.pdf
Availability of HCM24DSEF-S13
QUANTITY
HCM24DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM24DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-HCM24DSEF-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM24DSEF-S13
Related LinksHCM24D, HCM24DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM24DSEF-S13 Details Description
Related parts for HCM24DSEF-S13
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CSB739-AT91SAM9G45 DEV KIT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf