Sullins Connector Solutions HCM25DRAS
HCM25DRAS picture photo
Mfg. Part Number
HCM25DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HCM25DRAS.pdf
Availability of HCM25DRAS
QUANTITY
HCM25DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM25DRAS
Internal Part NumberEIS-HCM25DRAS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM25DRAS
Related LinksHCM2, HCM25DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM25DRAS Details Description
Related parts for HCM25DRAS
IC MCU 16BIT 16KB OTP 64LQFP datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 250V TO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf