Sullins Connector Solutions HCM28DRYI
HCM28DRYI picture photo
Mfg. Part Number
HCM28DRYI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM28DRYI.pdf
Availability of HCM28DRYI
QUANTITY
HCM28DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM28DRYI
Internal Part NumberEIS-HCM28DRYI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM28DRYI
Related LinksHCM2, HCM28DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM28DRYI Details Description
Related parts for HCM28DRYI
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 220MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12DFN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf