Sullins Connector Solutions HCM28DRYS
HCM28DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HCM28DRYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HCM28DRYS.pdf
Availability of HCM28DRYS
QUANTITY
HCM28DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM28DRYS
Internal Part NumberEIS-HCM28DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM28DRYS
Related LinksHCM2, HCM28DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCM28DRYS Details Description
Related parts for HCM28DRYS
IC INVERTER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR BIDIR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf