Citizen Finedevice HCM4911000000ABJT
HCM4911000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM4911000000ABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM4911000000ABJT.pdf
Availability of HCM4911000000ABJT
QUANTITY
HCM4911000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM4911000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM4911000000ABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHCM49
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM4911000000ABJT
Related LinksHCM49110, HCM4911000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM4911000000ABJT Details Description
Related parts for HCM4911000000ABJT
DIODE GEN PURP 300V 40A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 4.5V 1A 10LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
IC PRE-DRIVER 3PHASE 54-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 162K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (B-137-10) SPM datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3QFN datasheet.pdf